Tardona a Bükk északi lejtőjén, a Tardona-patak völgyébe épült település.
Neve szláv eredetű, jelentése kemény, szilárd, nem ingoványos talaj. Kedvező elhelyezkedése miatt Régészeti ásatásokon feltárt anyagok szerint már a honfoglalás előtt (neolitikum óta) lakott terület volt. Első írásos említése 1240-ből származik. Az akkor Turduna néven említett település valószínűleg a közeli dédesi vár tartozéka volt. IV. Béla, György fia Miklós gömöri ispánnak adta. Ekkor készült az a bizonyos adományozó oklevél, melyben először szerepel a falu neve, és a település határának leírása, amely egészen Szentlélekig, a pálos-kolostorig terjedt. A XIV. században a dédesi várral együtt a Palóczi család kezébe került.
A következő évszázad a gyakori tulajdonosváltások kora. Főbb birtokosok a Szathmáryak, a Szentimreiek, a Csányiak. A Rákóczi-szabadságharcot követően a reformátusok 1732-ben a régi helyén új fatemplomot építettek, amelyben 1775-ben tűz ütött ki és leégett. 1786-1789 között sikerült ismét felépíteni, amely ma is áll.
A Bükk lábánál fekvő, egykor vadregényes környezetben elhelyezkedő falu ma, az egyik legjelentősebb Jókai-emlékhelyek közé tartozik. Lakói a palóc nyelvjárást beszélő kálvinista emberek leszármazottai. Az itt élő nép átmentet képez, hiszen nyelvében magán viseli a palócság és a barkóság jellegzetes vonásait, sajátos színezetet adva annak. A települést átszelő Tardona-patak a Bükk kiváló minőségű, vadregényes karsztforrásaiból ered, egykor vízimalmot is hajtott. A falut körülölelő hegyek hatalmas gulyák számára szolgáltattak legelőt, ám manapság újra az erdők veszik birtokukba ezeket a területeket. Évszázadokon keresztül a Bükk határozta meg a falu lakóinak életét. Az itteni emberek nemcsak szántóval, de erdővel és szőlővel is rendelkeztek, a téli hónapokban a mezőgazdasági munkát a fakitermelés, erdőgazdálkodás váltotta fel. Az erdőgazdálkodás ma is jelentős számú embernek ad munkát a faluban. A XX. század elejétől a rendszerváltásig sokan dolgoztak a völgy szénbányáiban. |
|
YouTube-videoklip